جزیره کبوتر کوش آداسی

به این مقاله امتیاز دهید

جزیره کبوتر کوش آداسی  (Pigeon Island) با ظاهر درخشانش، می‌تواند نماد کوش آداسی باشد.

منظره چشم‌نواز جزیره، همراه با جلوه‌های وسیع نور خورشید توجه هر گردشگری را جذب می‌کند. جزیره کبوتر کوش آداسی به خاطر اینکه در مسیر مهاجرت پرندگان مختلف قرار دارد به عنوان جزیره پرندگان نیز شناخته می‌شود. در دوره عثمانی، نام این جزیره به شهر داده شد و شهر به نام “Kusadasi” (جزیره پرندگان) نامگذاری شد. از آن زمان، نام این جزیره به “جزیره کبوتر کوش آداسی” تغییر یافت. در دوران امپراتوری عثمانی و پیش از آن این جزیره به خاطر موقعیت استراتژیکش در حفاظت از سواحل یا جلوگیری از حملات دریایی کاربرد نظامی داشت. از  قلعه بیزانتی بر فراز صخره‌ها، برای دفاع برابر دزدان دریایی استفاده می‌شد، و به نام “قلعه دزدان دریایی” شناخته می‌شود. جزیره کبوتر کوش آداسی، بر خلاف نام آن، در حال حاضر با یک آب بند به خشکی متصل است. مکانی ایده‌آل برای آرامش در  پناه  قلعه‌های سربرافراشته. می‌توانید روی آب‌های شفاف کوش آداسی قایقرانی کنید یا در یکی از رستوران‌های ساحل بنشینید و از غذاهای دریایی تازه و یا سایر غذاهای محلی سواحل دریای اژه همراه با مناظر چشم‌نواز کوش آداسی لذت ببرید. جزیره کبوتر کوش آداسی در شهر، نزدیک به بندر است. می‌توانید از پیاده‌روی در ساحل لذت ببرید یا از آنجا که ساحل Ladies Beach در مسیر است،می‌توانید سوار مینی‌بوس‌های مرکز مسافرتی Ladies Beach که هر پنج دقیقه یکبار از سنتروم می‌آیند، بشوید. با وجود اینکه شبه جزیره کبوتر با یک مسیر مصنوعی  به طول ۳۵۰ متر به کوش‌آداسی در استان آیدین وصل می شود، نام جزیره کماکان روی این منطقه مانده است.

 

نمایی از جزیره کبوتر کوش آداسی

موقعیت جزیره کبوتر کوش آداسی

قلعه جزیره کبوتر

در جزیره کبوتر کوش آداسی جزیره نزدیک به بندر کوش‌آداسی، قلعه‌ای قرار دارد که دیوارهای آن به دست الیاس آقا ساخته شده اما قلعه به فرمان دریاسالار عثمانی حیدرالدین بارباروسا  (c. 1478– ۱۵۴۶) بنا شده است. دیوارهای بیرونی با ۳ متر ارتفاع کاملاً جزیره را احاطه کرده‌اند. این دوارها به منظور جلوگیری از هجوم جزایر در طول شورش یونان اورلوف (۱۷۷۰)  بنا شدند. سنگ بکار رفته در بنا از معدنی در Yılancı burnu واقع در کوش‌آداسی تامین شده است. دروازه قلعه در جهت شرق در جنوب قلعه قرار دارد و با دو برج محافظت می شود. برج شمالی شکل پنج ضلعی دارد در حالیکه برج جنوبی استوانه‌ای است.  نوشته سردر دروازه قلعه مفقود شده است و تنها جای خالی آن دیده می‌شود. در برج شمالی کتیبه‌ای چهارخطی به تاریخ ۱۸۲۶ میلادی (۱۲۴۲ هجری) قرار دارد که یکی از دیدنی ترین قسمت های ماجرا می باشد.

بازدید از قلعه جزیره کبوتر

یکی از قلعه های معروف کوش آداسی که به قلعه دزدان دریایی نیز معروف می باشد در این جزیره واقع می باشد. این قلعه را به نام Guvercinada، و در منطقه Hacifeyzullah جزیره کبوتر کوش آداسی واقع شده است. امروزه از این قلعه به عنوان یک موزه دریایی استفاده می شود. این قلعه مربوط به دوره ی بیزانس می باشد و به قدرت از آن زمان تا به امروز یکی از نماد های اصلی جزیره کبوتر کوش آداسی شناخته می شود. ارتفاع دیواره های قلعه تقریبا ۳ متر می باشد و به طور دفاعی این قلعه طراحی شده است. این قلعه دارای دو ورودی می باشد که یکی مشرف به  شهر و دیگری یک ورودی کوچک ثانویه می باشد. جزیره کبوتر کوش آداسی در اثر زلزله ویران شد و دوباره مرمت شده است.

 

قلعه-جزیره-کبوتر-کوش-آداسی

درباره قلعه جزیره کبوتر کوش آداسی

قلعه Guvercinada ، واقع در منطقه Hacifeyzullah در شهر کوش آداسی قرار دارد که از آن به عنوان یک موزه کوچک دریایی استفاده میشود و بازدید از آن برای گردشگران تور کوش آداسی رایگان است. در ابتدا قلعه داخلی جزیره کبوتر کوش آداسی توسط بارباروس هیرتین پاشا Barbaros Hayrettin Pasha ساخته شده و سپس دیوارهایی دور جزیره توسط ایلیاس آگا Ilyas Aga در سال ۱۸۲۶ ساخته شده اند. این قلعه که از زمان بیزانس تا کنون با افتخار در جزیره ایستاده است، برای هشدار دادن به افراد محلی در مورد حملات قریب الوقوع دزدان دریایی مورد استفاده قرار می گرفت و هنوز به عنوان “قلعه دزدان دریایی” شناخته می شود،دیوارهای اطراف جزیره نیز برای محافظت در برابر حملات مورد انتظار از جزایر یونانی و از دریا در دوره شورش مورا ساخته شده اند. ارتفاع دیوارها تقریباً ۳ متر می باشد و طراحی آن در ساختارهای دفاعی تاریخی استفاده میشده. قلعه کبوتر دارای دو ورودی است، یکی ورودی اصلی مشرف به شهر و دیگری ورودی کوچک ثانویه که بخشی از دیوار در جهت شمالی محصور شده است. در جنوب دیوارها، دروازه ای وجود دارد که توسط دو برج طاقدار محافظت می شود و گردشگران تور کوش آداسی می توانند با استفاده از پله هایی که به سمت جنوب هستند، به بالای آنها بروند. در حالی که برج شمالی به شکل پنج ضلعی ساخته شده، برج جنوبی به شکل استوانه است و در وسط قلعه برج نگهبانی نیز برای اشراف به اطراف وجود دارد. شکاف موجود در دروازه حاکی از آن است که کتیبه ای به آن آویزان شده بود،کتیبه ای که روی دیوار برج شمالی قرار دارد؛ این کتیبه شامل ۴ خط و ۲۰ جمله از سال ۱۲۴۲ بود.

 

درباره قلعه جزیره کبوتر کوش آداسی

دسترسی به جزیره ی کبوتر کوش آداسی

در زمان های قدیم فقط از طریق قایق، دسترسی به جزیره امکان پذیر بود اما امروزه یک مسیر پیاده روی به طول ۳۵۰ متر وجود دارد که می توانید برای بازدید از جزیره کبوتر کوش آداسی استفاده کنید. این مسیر در سال ۱۹۶۰ به عنوان جاده ارتباطی بین قلعه و جزیره کبوتر کوش آداسی ساخته شده و امروزه به قطب گردشگری جزیره کبوتر کوش آداسی تبدیل شده است. جزیره کبوتر کوش آداسی نزدیک به مرکز شهر کوش آداسی واقع شده است و به راحتی می توان از آن بازدید نمود. گردشگران تور کوش آداسی می توانند با یک پیاده روی در کنار ساحل و بندر Scala Nuova به جاده ی منتهی به جزیره کبوتر کوش آداسی برسند و در آنجا از زیبایی آن و مکان های دیدنی لذت ببرند و لحظاتی به یاد ماندنی را در خاطرات خود ثبت کنند.

اگر تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید و مطالب آن نیز برای شما قابل توجه بود می توانید برای دیدن دیگر جاذبه های کوش آداسی مقاله شهر پریه نه کوش آداسی را نیز مطالعه کنید.

جزیره کبوتر کوش آداسی

تلگرام-شرکت