غار کاراجا کوش آداسی

به این مقاله امتیاز دهید

غار کاراجا کوش آداسی یکی از غار های شگفت انگیز جهان می باشد

در دوران باستان محلی برای سکونت انسان های نخستین بوده است. هم اکنون این غار سالانه میزبان هزاران توریست از سر تا سر دنیا می باشد. این غار در شرق دریای سیاه، در استان Gumushane  و در شمال شرقی منطقه Kirantas واقع شده و به یکی از مهم ترین مناطق جذب توریست در ترکیه به مدت ۱۵ سال به تبدیل گشته است. این غار در اوایل فصل آپریل بازگشایی و در اواخر فصل نوامبر بسته می شود،در طول این مدت غار درآمدی بیشتر از ۲۰۰۰۰۰ لیر ترکیه را داراست. غار کاراجا یکی از با شکوه ترین غار های جهان می باشد که توانسته توجه بسیاری از بازدیدکنندگان را به خود جلب نماید، غار کاراجا هر ساله بمدت چند ماه تعطیل می باشد تا بتوان مسیر های جدیدی را به آن اضافه کرد؛ این اقدام زمانی صورت می گیرد که تعداد بازدیدکنندگان در آن سال به مرز ۴۷۰۰۰ نفر رسیده باشد. در تور کوش آداسی حتما به غار کاراجا کوش آداسی سر بزنید و حیرت کنید

موقعیت غار کاراجا کوش آداسی

درباره غار کاراجا کوش آداسی

طول غار کاراجا کوش آداسی ۱۰۵ متر است که در مدت ۳۰۰۰۰ سال شکل گرفته و شامل سنگ هایی با عمر ۱۴۵ میلیون سال می باشد، در حدود ۱۰۰۰ متر از اطراف غاربا سنگ های آتش فشانی پوشیده شده است؛ این در حالی است که در میان سنگ های آتش فشانی این منطقه تکه های کوچکی از سنگ های رسوبی نیز به چشم می خورد. علاوه بر زیباهای شگرفی که سنگ های درون غار برای آن رقم زده اند می توان از استخرهای متعددی نام برد که شگفتی غار را دو چندان کرده اند، این استخرها به طور میانگین ۱ متر عمق دارند و توسط آبی که از سقف چکه می کند پر شده اند، در نتیجه هیچ گونه رودخانه ای در غار جاری نیست تا بتواند این استخر ها را پر کند، سنگ هایی که از سقف غار کاراجا کوش آداسی آویزان هستند یکی از شگفت انگیز ترین جاذبه های غار کاراجا کوش آداسی به شمار می روند. امسال در ماه نوامبر، غار برای بوجود آوردن مسیر های جدید و همچنین تعبیه ی سیستم روشنایی مسیرها، تعطیل و در ۱۵ آپریل مجددا باز گشایی شد. این مسیرها به گونه ای ساخته شده اند تا برای حرکت گردشگران مناسب و در آن ها احساس راحتی داشته باشند؛علاوه بر این ، امکانات رفاهی همچون محل اقامت و رستوران هایی در اطراف غار کاراجا کوش آداسی ساخته شده تا مسافران بیش از پیش احساس راحتی نمایند.علاوه بغار کاراجا کوش آداسی، ۲۵ غار دیگر نیز در این استان قرار دارد که اهداف بعدی برای ایجاد منطقه گردشگری در Gumushane به شمار می آیند. داخل غار کاراجا کوش آداسی برای اولین بار در سال ۱۹۸۳ توسط یک دانشجوی زمین شناسی به نام   Sukru Eruz کشف شد؛ پس از آن گروهی ازMTA کار اکتشاف در غار کاراجا کوش آداسی را شروع کردند؛ در پی این اکتشاف بزرگ و در سال ۱۹۹۶ غار برای بازدید عموم بازگشایی شد.

 

درون-غار-کاراجا-کوش-آداسی

مسیرهای غار کاراجا و اطلاعات آن

در میان ۳۰۰۰۰ متر مربع از غار که کشف شده است ۱۵۰۰ متر مربع مسیر بازدید می باشد که شامل رسوبات آهکی و طاقدیس ها است، میزان اکسیژن داخل غار یکی از مهمترین بخش های تحت کنترل و نظارت کارکنان می باشد، زیرا کم شدن میزان اکسیژن درون غار کاراجا کوش آداسی مستقیما با سلامت بازدیدکنندگان در ارتباط است. غار کاراجا شبکه‌ای از غارها در نزدیکی شهر تورول در استان گوموشانه (Gümüshane Province) ترکیه است. هر چند ساکنان بومی منطقه از وجود غار مطلع بودند اما این شبکه غارها در جریان تحقیقات مهندس زمین‌شناس شوکرو اِروز (Sukru Eroz) بین سال‌های ۱۹۸۳ تا ۱۹۹۰ تبدیل به یک مکان توریستی شد. پروفسور رِمزی دیلِک (Prof. Dr. Remzi Dilek) و تیم او از دپارتمان مهندسی جغرافیا در دانشگاه فنی کارادنیز تحقیقات و مطالعات علمی متعددی بر روی غار انجام دادند. در نتیجه این تحقیقات،پس از ثبت رسمی و با مجوز وزارت فرهنگ و توریسم این غار به عنوان یک جاذبه گردشگری افتتاح شد. غار کاراجا کوش آداسی در میان روستای چبلی در ۱۷ کیلومتری شهر تورول و ارتفاع ۱.۵۵۰ متری از سطح دریا  قرار دارد. اکثر توریست‌هایی که به استان گوموشانه می‌آیند حتماً به بازدید غار می‌روند.

 

نمایی-زیبا-از-غار-کاراجا-کوش-آداسی

آبریزهای غار

غار کاراجا مملو از آبریزهایی از قبیل استلاگتیت‌ها، استلاگمیت‌ها و تراورتن‌ها در اشکال و رنگ‌های مختلف است. برخی حوضچه‌های آبی آبریزها بسیار بزرگ هستند، به ویژه حوضچه‌های آبی که در بخش‌های داخلی‌تر غار قرار دارند و عمق آنها به ۱ متر می‌رسد. رنگ تراورتن‌ها از سفید تا آبی تیره متغیر است، این نشان می‌دهد که مقادیر بالای آهن و مواد معدنی در آب غار را نشان می‌دهد. غار کمابیش در یک سطح قرار دارد و از چهار حفره متصل به هم تشکیل شده است. دو تا از این حفره‌ها با دیواره‌ای از سنگ‌های آبریز تقسیم شده‌اند پس می‌توان گفت که کاراجا به جای چهار اتاق، شش اتاق دارد. چرخش هوا در داخل غار زیاد نیست و این موجب افزایش رطوبت هوا از ۶۵ درصد در ورودی غار کاراجا کوش آداسی به ۷۵ درصد در داخل غار می‌شود، تابستان‌ها هوای داخل غار خنک‌تر از بیرون و در زمستان‌ها هوای داخل غار کاراجا کوش آداسی نسبت به بیرون گرم‌تر است. به همین خاطر می‌توان گفت که غار خُرد اقلیم (Microclimate) خود را دارد. غار کاراجا کوش آداسی علاوه بر سنگ های زیبا دارای استخر های مختلف می باشد که زیبایی غار را چندین برابر کرده است این نوع استخر ها بر اثر چکه ی آب از سقف پر شده اند و عمق آن ها به ۱ متر می رسد به همین سبب هیچ گونه جانور رودخانه ای در آن پیدا نمی شود.

غار کاراجا کوش آداسی

تلگرام-شرکت