پاموک کاله کوش آداسی

به این مقاله امتیاز دهید

پاموک کاله کوش آداسی یا پاموق قلعه در زبان ترکی استانبولی به معنای “قلعه پنبه ای” است.

پاموک کاله کوش آداسی دارای آبگیرهای طبیعی و حوضچه های زیبای پلکانی است که به دلیل بالا بودن میزان آهک در آب آن و ته نشین شدن مواد معدنی و رسوبات آنها در لایه های تپه های پاموک کاله کوش آداسی،منظره بسیار زیبا و شگفت انگیزی را پدیدار کرده است، بطوری که امروزه بسیاری از توریست های تور کوش آداسی جهت گرفتن عکس های یادگاری روانه این منطقه می شوند. البته آب چشمه های پاموک کاله خواص درمانی نیز دارند. پاموک کاله کوش آداسی بیشتر از ۱۷ چشمه ی آب گرم وجود دارد که دمای آن ها بین ۳۵ درجه سانتیگراد تا ۱۰۰ درجه سانتیگراد است و در نتیجه دمای آب بالا در این تراس های تراورتنی، شنا در آن ها را غیر ممکن می کند. پاموک کاله کوش آداسی در ترکیه یکی از جاذبه های گردشگری مهم این کشور است،این منطقه به همراه شهر تاریخی هیراپولیس که در نزدیکی آن قرار دارد،در سال ۱۹۸۸ در فهرست میراث های جهانی یونسکو هم به ثبت رسید. در واقع در ابتدای قرن دوم قبل از میلاد مسیح، شهری در بالای تپه تاسیس شد،مردمی که در این شهر تاریخی زندگی می کردند، از قدرت های شفا دهندگی امراض این چشمه های آب گرم استفاده می کردند و ظاهرا دلیل شکل گیری شهر در چنین جایی هم همین بوده است. در این شهر تعداد زیادی عبادتگاه هم ساخته شد و به همین خاطر اسم هیراپولیس را روی آن گذاشتند که به معنای «شهر مقدس» است. منطقه پاموک کاله کوش آداسی در غرب ترکیه و در استان دنیزلی (Denizli) واقع در جنوب غربی ترکیه قرار دارد.

موقعیت پاموک کاله کوش آداسی

پاموک کاله کجا قرار دارد

پاموک کاله کوش آداسی در شرق کوش آداسی قرار دارد و فاصله آن تا کوش آداسی با استفاده وسایل نقلیه (مانند اتوبوس) حدود دو ساعت و نیم است، خوشبختانه در شهر کوش آداسی تاکسی و اتوبوس های زیادی هستند که در فصل های بهار و تابستان توریست ها و مسافران تور کوش آداسی را سوار کرده و به منطقه پاموک کاله می رسانند، لذا از لحاظ رفت و آمد به این منطقه جای نگرانی وجود ندارد. البته ناگفته نماند که موقعیت جغرافیایی این منطقه به گونه ایست که حتی توریست های تور آنتالیا و یا تور ازمیر ترکیه نیز می توانند به این منطقه سفر کنند اما فاصله کوش آداسی نسبت به این منطقه بسیار کوتاه تر است و تورهای پاموک کاله از کوش آداسی بطور مرتب صورت می گیرند. پاموک کاله کوش آداسی هم در نزدیکی شهر تاریخی هیراپولیس و در ارتفاع ۱۰۰ متری قرار دارد و به راحتی از شهر دنیزلی قابل دیدن است، این شهر هم در فاصله ی ۲۰ کیلومتری قرار دارد. اگر در فصل بهار به ترکیه سفر کنید و به پاموک کاله بروید می توانید بچه قورباغه ها را در تالاب ها و حوضچه های آب آن ببینید و از آن جایی که رنگ خاصی دارند، تضاد آن ها با رنگ سفید تراورتن ها جالب توجه است و از آن جایی که اب این حوضچه ها هم بسیار شفاف است،حتی کوچک ترین حرکت های این بچه قورباغه ها هم به راحتی قابل تشخیص است.

پاموک-کاله

درباره پاموک کاله کوش آداسی

تقریبا ۴۰۰۰۰۰ هزار سال پیش بود که در آسیا زلزله ای اتفاق افتاد،این زلزله باعث جابه جایی دره ها و بیرون آمدن چشمه های آب گرم از زیر زمین به روی زمین شد. چشمه های آب گرمی که در نتیجه ی رخداد این پدیده طبیعی به وجود آمده بودند،با سرعت باور نکردنی ای سرازیر شدند و روی سطح فلات به وجود آمده جریان پیدا کردند به طوری که گفته می شود در هر ثانیه، صدها لیتر آب به بیرون می آمده است. همین طور که این آب ها به بیرون می ریختند، در آسمان و در زیر گرمای نور خورشید بخار می شدند که باعث شکل گیری تراس های تراورتن با شیب های ملایم شد، هر کدام از این تراس ها مقدار زیادی آب فیروزه ای رنگ را در خود دارد، از آن جایی که آب پاموک کاله کوش آداسی با کربنات سدیم اشباع شده بود،رسوباتی که جامد می شدند، سازه های کریستالی سفید رنگی را به وجود آوردند که این سازه ها در واقع همان تالاب ها و حوضچه های آب کوچکی هستند که امروزه در پاموک کاله در ترکیه می بینیم. در زلزله ای که در سال ۱۳۳ قبل از میلاد مسیح و همچنین سال ۶۰ بعد از میلاد مسیح رخ داد،این شهر ویران شد با این حال بعدها دوباره توسط رومی ها بازسازی شد. در قرن هفتم باز هم زلزله ای اتفاق افتاد و ویرانه های زیادی را در شهر بر جای گذاشت با این حال زلزله ای که در سال ۱۳۵۴ اتفاق افتاد، دلیل اصلی ترک این شهر بود. هر آن چه که امروزه از این شهر می بینیم ویرانه هایی است که از آن دوران بر جا مانده است.

نمایی-از-پاموک-کاله-کوش-آداسی

غار پلوتو 

در نزدیکی پاموک کاله کوش آداسی در ترکیه همچنین غاری به نام غار پلوتو (Pluto’s Gate) وجود دارد که این غار هم درست با همین روشی که پاموک کاله کوش آداسی ایجاد شده است، به وجود آمده. این غار در نزدیک پاموک کاله قرار دارد و پر از گازهای سمی کربن دی اکسید است، این تصور وجود دارد که این غار راهی به جهانی دیگر است! در دوران باستان، حیوانات و موجودات باستانی و مراسم قربانی کردن آن ها در این منطقه مرسوم بوده است و گفته می شود افرادی در آن دوران با به همراه داشتن پاکت ها و بسته هایی با اکسیژن می توانسته اند وارد آن شوند و این مراسم را انجام دهند. اگر چه نمی توان در پاموک کاله در ترکیه شنا کرد ولی هزاران سال است که مردم این منطقه در آب های آن حمام می کنند البته این کار در قدیم رایج بوده است و امروزه دیگر کسی این کار را انجام نمی دهد. اگر در سفر به پاموک کاله کوش آداسی بخواهید به داخل استخرهای کوچک آب بروید،حق پوشیدن کفش ندارید چرا که باعث ته نشین شدن مواد معدنی می شود.

بسیار ممنون که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید و امیدواریم توانسته باشیم تا اطلاعات خوبی را در اختیارتان قرار داده باشیم لازم به ذکر است می توانید برای دیدن دیگر جاذبه های گردشگری کشورهای دیگر مقاله مرکز خرید مارینا مال دبی را نیز مطالعه کنید.

پاموک کاله کوش آداسی

تلگرام-شرکت