دریاچه وان ترکیه

به این مقاله امتیاز دهید

دریاچه وان ترکیه و اطلاعاتی درباره این جاذبه گردشگری ترکیه که بد نیست بدانید

دریاچه وان را باید مهمترین جاذبه گردشگری شهر وان ترکیه دانست که خود متشکل از تعداد زیادی مکان دیدنی و جاذبه گردشگری است. وان شهر چندان بزرگی نیست و در مقایسه با سایر شهرهای توریستی ترکیه، میزبان توریست‌های کمتری است. با این حال، به خاطر قرارگیری در شرق کشور ترکیه و در نتیجه مجاورت با کشور ایران،شدیدا مورد توجه توریست‌های ایرانی قرار گرفته است. این مجاورت سبب شده تورهای زمینی وان توسط آژانس‌های مسافرتی برگزار شوند. اصلی‌ترین جاذبه این شهر را باید بزرگترین دریاچه کشور ترکیه یعنی دریاچه وان دانست. وسعت دریاچه وان ترکیه در حدود ۳,۷۵۵ کیلومتر مربع است و در اطراف با شهرها و روستاهای مختلفی احاطه شده است. دریاچه وان ترکیه، شکلی مثلثی و عمقی در حدود ۱۷۱ تا ۴۰۰ متر دارد و ۱,۶۴۰ متر بالاتر از سطح دریا قرار گرفته است. جالب آن که بخش غربی دریاچه عمیق تر و عمقش نزدیک ۴۵۱ متر ارزیابی شده اما بخش های شرقی دریاچه کم عمق تر هستند و بسیار دیدنی. بد نیست بدانید آب دریاچه وان به شدت قلیایی است و  درصد بالایی از سدیم کربنات و دیگر نمک ها در آن به چشم می خورد به همین دلیل  آب دریاچه چندان در کشاورزی و موارد آشامیدنی قابل استفاده نیست. خوب است بدانید که تنها ماهی موجود در دریاچه وان، نوعی ماهی کپور به نام شاه ماهی مروارید و یا ماهی وان است که در کل کشور ترکیه تنها در این دریاچه وجود دارد که معمولا در فصل بهاار می توان آن را دید. این دریاچه یکی از محبوب ترین جاذبه های گردشگری و طبیعی کشور ترکیه محسوب می شود که در آن می توان انواع تفریحات نظیر قایق سواری، ماهی گیری و شنا را تجربه کرد.

موقعیت دریاچه وان ترکیه

از دریاچه وان ترکیه بیشتر بدانید

ترکیه کشور بزرگی است. با این حال، وان را به عنوان بزرگترین دریاچه آن می‌شناسند. در سرتاسر منطقه خاورمیانه، دریاچه وان ترکیه دومین دریاچه بزرگ به شمار می‌رود. جزیره‌های متعددی در اینجا وجود دارند که هر کدام می‌تواند فرصتی ایده‌آل به منظور کنکاش و کاوش باشد. در برخی قسمت‌ها و سواحل آن، فرصت برای آب تنی کردن فراهم است. اطراف دریاچه وان ترکیه طبیعت بکری مشاهده خواهید کرد که برای کوهنوردی و ماجراجویی نیز فوق‌العاده است. توریست‌های ایرانی می‌توانند تور وان را به ارزان‌ترین قیمت ممکن خریداری کرده و از این طبیعت وصف‌نشدنی بهره ببرند. با رسیدن به دریاچه Van، حوالی آن کوه‌های بلندی را مشاهده خواهید کرد که ارتفاع برخی از آن‌ها یک کیلومتر را نیز رد می‌کند. آب‌های جاری از این کوه‌ها همراه با آب باران، اصلی‌ترین منابع تامین آب دریاچه به شمار می‌روند. دریاچه وان ترکیه از نظر برخی گونه‌های طبیعی منحصربه‌فرد است. برخی حیوانات آبزی موجود در آن فقط در این آب‌ دوام آورده و هیچ کجای دنیا وجود ندارند. در سواحل دریاچه وان ترکیه قایق‌های متعددی را مشاهده خواهید کرد که به ازای دریافت هزینه،شما را به یکی از خاطره‌انگیزترین سفرهای اکتشافی عمرتان می‌برند! در دل وان، جزایری وجود دارد که هر یک دنیای وسیع برای اکتشاف است. آن‌ها مملو از آثار باستانی و بقایای تاریخی هستند. دریاچه وان ترکیه در ارتفاعی حدود ۱۶۰۰ متر بالاتر از سطح دریا واقع شده و به همین دلیل مخصوصا در زمستان‌ها، به شدت سرد می‌شود. با این حال غلظت بالای نمک آب آن از یخ‌زدگی جلوگیری می‌کند. در طول فصل زمستان، فقط قسمت‌های کم عمق شمال دریاچه یخ می‌زنند.

نمایی از دریاچه وان ترکیه

کشفی بزرگ در دریاچه وان ترکیه

چندی پیش اعلام شد قلعه‌ای سه هزار ساله در اعماق دریاچه وان ترکیه کشف شده است. این قلعه به زمان امپراطوری اورارتو در عصر آهن برمی‌گردد. امپراطوری نام برده در اطراف دریاچه ارومیه و وان تشکیل شد. بر اساس اکتشافات، گستره قلعه‌های کشف شده زیر آب حدود یک کیلومتر بوده و در برخی نقاط دارای ارتفاعی حدود ۴ متر است! همانطور که گفتیم، یکی از قدیمی‌ترین تمدن‌های تاریخی دنیا در حوالی بزرگترین دریاچه کنونی ترکیه شکل گرفت. در کتاب‌های تاریخی، از اورارتو با نام‌های پادشاهی وان و نیز پادشاهی آرارات نیز یاد می‌کنند. این تمدن در عصر آهن شکل گرفت و منطقه تحت حکومت آن‌ها دریاچه ارومیه، وان و بلندی‌های کشور ارمنستان بود. مردم اورارتو از اجداد گرجی‌ها و ارمنی‌های باستان بوده و بین سال‌های ۱۵۰۰ تا ۶۰۰ قبل از میلاد به منطقه نام برده در بالا حکمفرمایی می‌کردند.

قلعه درون دریاچه وان ترکیه

تفریحات دریاچه وان

شنا کردن

با وجود وسعت دریاچه وان ترکیه، هیچ ساحلی به صورت عمومی به منظور شنا کردن برایش در نظر گرفته نشده است. با این حال، بر اساس تجربه، برخی سواحل آن در مقایسه با بقیه برای شنا کردن مناسب‌تر هستند. به عنوان نمونه یک ساحل مناسب برای شنا کردن در ۲۰ کیلومتری جنوبی شهر وان و در شهر ادرمیت وجود دارد. در صورتی که به شنا کردن در دریاچه وان ترکیه اصرار دارد، بهتر است در هتل‌های پنج ستاره و لوکس شهر وان اقامت کنید چون آن‌ها دارای ساحل اختصاصی برای خود هستند. در تور وان حتمان از این جاذبه گردشگری بسیار زیبا دیدن کنید و لذت ببرید

قایق سواری

می توانید از شهر وان در شرق دریاچه وان ترکیه تا شهر تاتوان که در بخش غربی دریاچه است را در سفری چهار ساعته، با قایق طی کنید.

قایق سواری در دریاچه وان ترکیه

ماهیگیری 

یکی از تفریحات جذاب و رایج دریاچه وان ترکیه، ماهیگیری است. البته باید توجه داشته باشید که در طی فصل تخم ریزی ماهی های دریاچه وان ترکیه،یعنی ماه اردیبهشت و خرداد ماهیگیری ممنوع است. در این زمان می توانید به محل دهانه رودها و جریان های ورودی به دریاچه وان ترکیه بروید و مهاجرت هیجان انگیز ماهی ها را تماشا کنید. همچنین در این قسمت سطوحی را ساخته اند که می توانید به رودخانه و پرش ماهی ها به درون جریان ها تسلط داشته باشید.

بسیار ممنون که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید همچنین می توانید برای اطلاعات بیشتر درباره دیدنی های وان مقاله خانه گربه ها در وان را نیز مطالعه کنید

دریاچه وان ترکیه

تلگرام-شرکت