قلعه کاووس تپه وان

به این مقاله امتیاز دهید

قلعه کاووس تپه وان و اطلاعاتی درباره این جاذیه گردشگری وان که قبل از سفر بد نیست بخوانید

در دوران حکومت اورارتو به دلیل کنترل بیشتر بر منطقه و با اهداف نظامی و محافظت از شهرها، دژها و قلعه‌های زیادی در ترکیه ساخته می‌شد که قلعه کاووس تپه وان یکی از آنها‌می باشد. قلعه کاووس تپه وان که امروزه تنها بخش‌هایی از آن باقی مانده است،به عنوان یکی از معروف‌ترین جاذبه های توریستی وان مورد استقبال گردشگران داخلی و خارجی قرار می‌گیرد. قلعه کاووس تپه وان در ناحیه Gürpınar وان در شرق ترکیه قرار دارد. این قلعه باستانی در زمان حکومت اورارتو در قرن هشت پیش از میلاد به عنوان دژ استفاده می‌شد. نام دیگر این دژ Sardurihinilli است و جالب است بدانید به باور بسیاری از ارامنه، این دژ توسط هایک (Hayk) بنیان‌گذار افسانه‌ای کشور ارمنستان، در محلی نزدیک به محل قتل پادشاه بابل ساخته شده است.

کاووس تپه

موقعیت قلعه کاووس تپه وان

درباره قلعه کاووس وان

سنگ‌های برش خورده جنس بدنه اصلی قلعه کاووس تپه وان را تشکیل می‌دهند و قلعه به دو قسمت قلعه بالایی و قلعه پایینی، تقسیم می‌شود. در بخش پایینی کارگاه‌ها و انبارهایی برای نگهداری غلات و مواد غذایی بود و در قسمت بالایی، معبدی طراحی شده بود. از دیگر قسمت‌های قلعه کاووس تپه وان می‌توان به برج پادشاه، آشپزخانه، محل جلوس پادشاه، سرویس بهداشتی، اتاق مخصوص زنان و سالن‌های به هم مرتبط اشاره کرد که امروز بقایایی از آن‌ها در قلعه به چشم می‌خورد. قلعه کاووس تپه وان در طول تاریخ و حوادث متعدد آسیب‌های زیادی را شاهد بوده است،این قلعه در قرن هفتم پیش از میلاد توسط سکاها تخریب گردید و در آن آثاری از اشغال توسط حکومت‌های قرون وسطایی وچود دارد. این قلعه بین سال‌های ۱۹۶۱ و ۱۹۸۶ توسط فردی به نام عفیف ارزن (Afif Erzen) کشف شده است. قلعه کاووس تپه وان چشم‌انداز وسیعی رو به دشت Gürpınar دارد و پیشنهاد می‌کنیم در کنار بازدید از قسمت‌های مختلف قلعه، از چشم‌انداز تماشایی دشت‌های اطراف نیز لذت ببرید.

نمایی از کاووس تپه

جاذبه های گردشگری وان نزدیک قلعه کاووس

از دیگر نقاط دیدنی وان در نزدیکی قلعه کاووس تپه می‌توان به دریاچه وان، قلعه وان،دژ هوساپ اشاره کرد که بازدید از آن‌ها می‌تواند سفرتان را تکمیل کند. جاهای دیدنی شهر وان تنها محدود به جاذبه های تاریخی نمی‌شود. این شهر با داشتن طبیعت منحصر به فرد و آب و هوایی مطبوع، علاوه بر تاریخ دوستان،بسیاری از ماجراجویان و عاشقان طبیعت را نیز در فصول مختلف سال به سوی خود می‌کشاند. همچنین این شهر مراکز خرید لوکس و بزرگی دارد که برای خرید بسیار مناسب‌اند. اگر قصد سفر به وان و بازدید از محبوب‌ترین جاذبه های ترکیه را دارید، پیشنهاد می‌کنیم با خرید تور وان و یا تور ترکیه شال و کلاه سفر همراه شوید تا در کنار هم سفری به این کشور زیبا داشته باشیم و با تاریخ و فرهنگ مردم آن بیشتر آشنا شویم.

از این که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید بسیار ممنونیم همچنین می توانید مقاله موزه وان را نیز مطالعه کنید تا بیشتر درباره منطقه وان اطلاعات داشته باشید.

قلعه کاووس تپه وان

تلگرام-شرکت