مسجد مناره یولی

به این مقاله امتیاز دهید

مسجد مناره یولی در آنتالیا، مسجدی تاریخی است که به دستور سلطان علاءالدین کیقباد اول بنا شده است.

مناره یولی (Yivli Minare) بخشی از این مسجد در منطقه قدیمی شهر آنتالیا است این مناره کنگره‌دار، برج نمادینی از قرن سیزدهم است که بر فراز مشهورترین مسجد شهر قد برافراشته این ستون غول‌آسای آجری برای همیشه در آسمان آنتالیا دیده خواهد شد مسجد مناره یولی مشهور ۳۸.۱ متر ارتفاع دارد و برای دیدن نوک مخروطی شکل برج باید حسابی سرتان را بالا بگیرید پایه فریبنده برج که بر هشت ستون استوار است، از سنگ ساخته شده و ۵.۵ متر پهنا دارد.

از در شمالی وارد شوید و از ۹۰ پله بالا بروید تا به بالکن کنگره دار مسجد مناره یولی برسید از مناظر مرکز تاریخی شهر و دریا لذت ببرید. مناره یولی یکی از جاذبه‌های گرشگری اصلی شهر است چند پارک مانند Tophane Parki (پارک توپخانه) و میدان جمهوری در کنار آن قرار دارند گردشگران تور ترکیه در سفر به آنتالیا می‌توانند از ساحل زیبای مدیترانه و جاذبه های تاریخی آنتالیا بازدید کنند،در تور آنتالیا می توانید به مسجد مناره یولی سر بزنید و لذت ببرید.

مسجد-مناره-یولی

موقعیت مسجد مناره یولی

چرا این مناره معروف است

مسجد مناره یولی با کاشی‌های آبی به سمبلی از شهر آنتالیا تبدیل شده است اگرچه کتیبه در ورودی مناره یولی نشان می‌دهد که این مسجد در سال ۱۳۷۳ ساخته شده است ساختمان مسجد مناره به عنوان یکی از قدیمی‌ترین نمونه‌هایی از مساجد چند طبقه در آناتولی شناخته می‌شود طرح این مسجد به شکل مستطیل و بنای آن از سبک دکوراسیون ساده برخوردار است.

در بازدید از مناره یولی سقفی را که دارای ۱۲ ستون است، مشاهده می‌کنید،دیوارهای بیرونی آن با سنگ تراشیده شده است مسجد مناره یولی که به مناره شهرت دارد، شیارهای آن با ارتفاع ۳۸ متری از منحصربه‌فردترین معماری ترکی آناتولی محسوب می‌شود،در بازدید از مسجد مناره یولی می‌توانید از سالن نماز مسجد دیدن کنید.

مسجد-علاء-الدین

همچنین از تماشای سنگ‌های مرمر و دیگر سنگ‌ها همچون روم و بیزانس که بر دیوارهای آن حک شده است، لذت ببرید. مناره یولی در سال‌های ۱۹۵۳ و ۱۹۶۱ توسط اداره کل میراث فرهنگی و موزه بازسازی شد کاربری آن در سال ۱۹۷۴ از مسجد به عنوان مکانی آموزشی فرهنگی تغییر پیدا کرد پس از تماشای مناره یولی بازدید از دیگر دیدنی های آنتالیا  را همچون شهر باستانی پرگه، آبشارهای دودن را از دست ندهید.

آدرس مناره 

مسجد مناره یولی آنتالیا یکی از این دیدنی های تاریخی است که در امتداد خیابان  Cumhuriyet و در میدان کالِکاپیسی قرار دارد.

بسیار ممنون که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید و امیدواریم توانسته باشیم اطلاعات مفیدی را در اختیار شما عزیزان قرار داده باشیم همچنین برای مطالعه بیشتر درباره جاذبه های گردشگری آنتالیا می توانید مقاله پارک کارالی اوغلو آنتالیا را نیز بخوانید.

مسجد مناره یولی

تلگرام-شرکت