کاخ بیلربی استانبول

به این مقاله امتیاز دهید

کاخ بیلربی استانبول یکی از کاخ های زیبا و مجلل در  ترکیه می باشد و کاخ عثمانی لقب دارد.

از آن جایی که توریست هایی که ترکیه را برای گردش انتخاب می کنند به دنبال مکان های زیبا و جاذبه های توریستی هستند، بنابراین به دیدن کاخ بیلربی استانبول می روند تا از شکوه این مکان دیدن کنند و به همین دلیل کاخ عثمانی بیلربی به یکی از جاذبه های توریستی مهم در ترکیه تبدیل شده است. بهتر است بدانید که این کاخ در قرن نوزدهم ساخته شده است و هدف اول از ساخت این کاخ این بود که بتوانند از مهمانان خارجی پذیرایی کنند و در واقع محل استقرار مهمانان خارجی بود،کاخ بیلربی در بخش آسیایی شهر استانبول ساخته شده است. بعدها کاخ یا قصر بیلربی تبدیل شد به استراحتگاه تابستانی برای پادشاهان عثمانی و امروزه هم همان طور که گفته شد به مکان توریستی و گردشگری تبدیل شده است.

موقعیت کاخ بیلربی استانبول

ساختار کاخ بیلربی استانبول

کاخ زیبای بیلربی ساختاری بسیار زیبا دارد و با گل های مگنولیا تزیین شده است که خود جلوه ای زیبا را به این کاخ بخشیده است، از نظر دکور بهتر است بدانید از آن جایی که در ابتدا برای مهمانان خارجی بنا شده بود به همین دلیل هم ظاهر بیرونی و هم داخل کاخ بیلربی استانبول دارای دکورهایی بسیار خیره کننده است و بر شکوه کاخ بیلربی استانبول افزوده است.

ویژگی های کاخ بیلربی

یکی از دلایلی که باعث می شود به دیدن کاخ ها برویم ویژگی های خاص معماری و لوازمی است که در آن وجود دارد، کاخ بیلربی استانبول هم می توان گفت دارای چنین ویژگی هایی است که هر ساله گردشگران بسیاری را در تور استانبول به دیدن کاخ بیلربی استانبول ترغیب می کند. از جمله ویژگی های این کاخ می توان به این چند مورد اشاره کرد؛ این مکان مجموعه ای از چند کاخ می باشد که همراه با خانه های ییلاقی که در آنها وجود دارد مجموعه کاخ های بیلربی را تشکیل می دهند، این مجموعه دارای یک کاخ اصلی است که می توانید چشم اندازی زیبا از تنگه بسفر را از این کاخ ببینید. نمای بیرونی این کاخ از سنگ مرمر سفید پوشیده شده است و وقتی وارد آن می شوید می توانید تلفیق دکوراسیون شرقی و ترکی و بعضا غربی را ببینید. یکی از ویژگی های خاص  کاخ بیلربی استانبول این است که دارای عایق صدا می باشد که معمار معروف آن یعنی بالیان در ساخت این کاخ از نی حصیری مصری استفاده کرده که باعث شده است دیواره ها عایق صوت باشند.

داخل-کاخ-بیلربی-استانبول

معماری و فضای داخلی کاخ بیلربی

در مورد برخی از ویژگی هایی که کاخ یا قصر بیلربی داشت کمی صحبت شد،اما کاخ بیلربی استانبول دارای معماری و نقشه داخلی است می توان گفت زمانی که شما برای بازدید از مجموعه می روید در رو به روی خود کاخی را خواهید دید که دارای دو طبقه اصلی و یک زیرزمین است که انبار و آشپزخانه در آن قرار دارد. این کاخ مجموعا دارای سه در ورودی است، در داخل کاخ شما شش اتاق پذیرایی را خواهید دید که با دکوراسیون زیبا و چشم نوازی تزیین شده اند. کاخ بیلربی استانبول علاوه بر این شش اتاق پذیرایی، شامل بیست و شش اتاق مستقل دیگر هم می باشد. نکته ای که در مورد داخل این کاخ وجود دارد این است که در هر دو طبقه اصلی،دو بخش مجزای مردانه و زنانه برای استفاده آنها به طور مستقل وجود دارد. در مورد دکوراسیون داخلی همانطور که گفته شد تلفیقی از هنرنمایی شرقی و ترکی و غربی است و شما می توانید لوسترهای زیبا، فرش های زیبای فرانسوی و گرانبها،چینی های بی نظیر و انواع گلدانهای تزیین شده را ببینید. در یکی از اتاق های پذیرایی شما می توانید حوض و فواره ای زیبا را مشاهده کنید که برای مطبوع کردن هوا در تابستان استفاده می شده است.

نمای-داخلی-کاخ-بیلربی-استانبول

عمارت بیلربی

کاخ بیلربی استانبول مجلل ۶ اتاق پذیرایی لوکس وجود دارد. در کنار آن ها ۲۶ اتاق نیز جهت اقامت با کلیه امکانات در نظر گرفته شده اند. به علاوه بنای کاخ اصلی در هر یک از دو طبقه آن، به دو قسمت بانوان و آقایان مرزبندی شده است. سلطان عثمانی این کاخ را به عنوان اقامتگاه تابستانی خود انتخاب  کرده و همین طور این بنا را برای پذیرایی از میهمانان خارجی خود ساخته و از این روی به دکوراسیون داخلی و تزیینات بیرونی بنا اهمیت زیادی داده است. از مشهورترین میهمانان خارجی کاخ بیلربی استانبول باید به ملکه فرانسه اوژنی، دوک و دوشز ویندزورر اشاره کرد. این قصر بزرگ و باشکوه یک عمارت اصلی دارد و چند ساختمان کوچک تر دیگر آن را همراهی می کنند. سلاطین عثمانی در کاخ بیلربی استانبول از میهمانان خارجی خود پذیرایی کرده و جلسات و نشست های مهمی را در آن برگزار کرده اند. البته سلطان عبدالحمید دوم نباید خاطرات خوشی از این کاخ داشته باشد؛ زیرا او چندین سال پایانی عمر خود را در حصر خانگی به سر می برد و این دوران را در کاخ بیلربی استانبول گذراند.

بازدید از کاخ بیلربی 

برای بازدید از کاخ بیلربی استانبول می توانید هر روز به جر دوشنبه ها و پنج شنبه ها،از ساعت ۹ صبح تا ۱۶ بعد از ظهر به محل کاخ مراجعه نمایید.

هزینه بازدید از کاخ 

هزینه بازدید از کاخ بیلربی استانبول به ازای هر نفر؛ ۱۰ لیر ترکیه است.

بسیار ممنون که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید و امیدواریم اطلاعات خوبی را کسب کرده باشید همچنین می توانید برای مقاله سمینار آرایشگری ما را نیز که در استانبول برگزار می شود را مطالعه کنید.

کاخ بیلربی استانبول

تلگرام-شرکت