کسیک مناره آنتالیا

به این مقاله امتیاز دهید

کسیک مناره آنتالیا یکی از معروفترین جاذبه های این شهر محسوب می شود.

در واقع واژه کسیک مناره به معنای مناره شکسته است، این مسجد در خیابان های کالجی،در جنوب ترکیه در قرن ۲ بعد از میلاد به عنوان یک معبد رومی ساخته شد. این مکان در قرن هفتم به یک کلیسای بیزانس تبدیل شد و بعدها در اثر حمله عرب ها تخریب گشت. اما دوباره در قرن نهم میلادی، بازسازی شد، در قرن ۱۳، سلجوقیان، آنتالیا را در دست گرفتند و یک مناره اصلی به آن اضافه نمودند. در سال ۱۳۶۱ که پادشاه صلیبی قبرس، آنتالیا را از دست سلجوقیان گرفت، مسجد را دوباره به کلیسا تبدیل کرد. پس از مدتی و در زمان شاهزاده کورکوت، دوباره این کلیسا به مسجد تبدیل شد. بعدها در یک آتش سوزی که در این مسجد اتفاق افتاد، ساختمان اصلی آن تخریب شد و مناره اصلی سالم ماند که از آن به عنوان مناره شکسته یاد می شود. در این مناره شکسته، رازهای پنهان بسیاری وجود دارد. این بنای جالب از دوردست هم میدرخشد و بسیاردیدنی می باشد در تور آنتالیا  خود حتما از این مکان تاریخی دیدنی و زیبا دیدن کنید. مناره در منطقه کالجی قرار گرفته است و این منطقه بسیار پرتردد می باشد و بهترین راه برای بازدید از این مناره، پیاده روی می باشد، کسیک مناره در خیابان هساپچی سوکاک واقع شده است؛ این خیابان از دروازه هادریان شروع می شود و تا برج هیدیرلیک، ادامه پیدا می کند، مسجد کسیک مناره در واقع در ۴۰۰ متری دروازه هادریان و ۲۰۰ متری برج هیدیرلیک قرار گرفته است.

کسیک-مناره-آنتالیا

موقعیت کسیک مناره آنتالیا

تاریخچه مسجد کسیک مناره آنتالیا

مسجد کسیک مناره آنتالیا با قرن ها قدمت یادگاری از دوران تسلط رومی ها بر این شهر است و در خیابان هساپچی سوکاک بخش قدیمی آنتالیا واقع شده است. کسیک مناره آنتالیا که از جاذبه های گردشگری ترکیه به شمار می آید در قرن دوم بعد از میلاد به عنوان معبدی رومی ساخته شده و گوشه ای از تاریخ کهن آنتالیا و ادواری را که پشت سر گذاشته نمایش می دهد . کسیک مناره آنتالیا این بنای باستانی در قرن هفتم میلادی به افتخار مریم مقدس به یک کلیسای بیزانس تبدیل شد تا محلی برای عبادت و دعای مسیحیان باشد ،این کلیسا در همان قرن تحت تهاجمات اعراب تخریب شد و تا زمانی که در قرن نهم مورد بازسازی و تعمیر قرار گیرد به همان صورت باقی ماند. کسیک مناره آنتالیا ترکیه در زمانی که سلجوقیان در اوایل قرن سیزدهم بر آنتالیا حاکم شدند به مسجد تبدیل شد و مناره اصلی به ساختمان آن افزوده شد. در سال ۱۳۶۱ میلادی تقریبا همزمان با پایان یافتن حاکمیت سلجوقی ها بر آنتالیا توسط پادشاه صلیبی قبرس این مکان دوباره به کلیسا تغییر کاربری داد اما این پایان کار نبود و دوباره در دوران شاهزاده کورکوت این بنا به مسجد تبدیل شد و تا زمانی که در قرن نوزدهم در آتش سوزی از بین رود به عنوان مسجد کسیک مناره آنتالیا فعالیت کرد. توجه داشته باشید که ساختمان اصلی مسجد در این آتش سوزی تخریب شد ولی مناره اصلی به جز قسمت چوبی بالای آن سالم ماند به همین سبب امروزه از این مناره به عنوان مناره شکسته یا کسیک مناره آنتالیا یاد می شود.

نمایی-از-کسیک-مناره

موقعیت کسیک مناره در انتالیا

مسجد کورکوت (Korkut Camii) یا مسجد کبیر یا کسیک مناره آنتالیا در منطقه کالجی که خود از جاذبه های گردشگری آنتالیا محسوب می گردد واقع شده و فاصله اندکی تا دروازه تاریخی هادریان و برج هیدریلیک دارد . مناره شکسته آنتالیا که در خیابان هساپچی سوکاک قرار گرفته با وجود شکسته بودن هنوز هم هنر معماری عثمانی را به رخ همگان می کشد. Kesik Minare آنتالیا به سبب پشت سر گذاشتن امپراتوری رومی ها ، بیزانس ، سلجوقیان و عثمانی ها از برجسته ترین دیدنی های آنتالیا تلقی می گردد و نمایانگر تاریخ کهن این شهر می باشد. وقتی مشغول به قدم زدن در شهر قدیمی آنتالیا هستید ، این بنای جالب و تاریخی با نمایش هنر معماری سنتی ترکی شما را میخکوب خواهد کرد.

بسیار ممنون که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید و امیدواریم توانسته باشیم اطلاعات بسیار خوبی را در اختیارتان قرار داده باشیم همچنین می توانید برای دیدن دیگر جاذبه های توریستی آنتالیا مقاله مرکز خرید تراسیتی آنتالیا را نیز مطالعه کنید.

کسیک مناره آنتالیا

تلگرام-شرکت