آبشارهای دودن

به این مقاله امتیاز دهید

آبشارهای دودن مجموعه ای از دو آبشار دلربا و معروف هستند که با فاصله ۸ کیلومتری از هم قرار گرفته اند.

منشا آبشارهای دودن رودخانه ای به همین نام است که در نهایت به آبشارهای دودن می رسد و خود به دریای مدیترانه می ریزد که یکی از بهترین دیدنی های آنتالیا به حساب می آید که می توانید در تور آنتالیا به آنجا بروید.

موقعیت آبشارهای دودن

می توان آبشارهای دودن را به دو بخش بالا و پایین تقسیم کرد:

آبشار بالایی

در محدوده شهر آنتالیا قرار دارد و ارتفاع و عرض آن به ترتیب ۱۵ و ۲۰ متر است. این آبشار فاصله‌ای ۱۴ کیلومتری از مرکز شهر آنتالیا دارد. در اطراف آبشارهای دودن رستوران ها و کافه هایی می بینیم که برای گذرانِ چند ساعت به یادماندنی در طبیعت، بسیار مناسبند.

 آبشار پایینی 

که اگر بخواهیم به آن برسیم، باید پا به دل طبیعت گذاشته و دنباله رودخانه دودن را بگیریم. به این ترتیب از میان غارهای جذاب، گیاهان بی نظیر و جانواران دوست داشتنی خواهیم گذشت. در نهایت در نزدیکی ساحل لارا، به آبشار بخش پایینی می رسیم. این بار آبشاری زیبا می بینیم که ارتفاعی در حدود ۴۰ متر دارد و با غرش و شکوهی بی نظیر وارد دریای مدیترانه می شود.

نمایی-از-آبشار

دیدنی و تفریحات آبشارهای دودن

در اطراف آبشارهای دودن تفریحات جذابی برای شما مهیاست که اغلب جنسی از طبیعت گردی دارند.

گردش و پیک نیک در پارک

آبشار بالایی دودن داخل یک پارک محلی قرار گرفته است که برای ورود به آن باید هزینه ای را به عنوان ورودی پرداخت کنید. درون پارک میزها و نیمکت هایی خواهید دید که می توانید چند ساعتی را در کنار دوستان و خانواده به تفریح و پیک نیک بگذرانید. بر روی نیمکت ها بنشینید و در سرسبزی پارک کیف کنید و به صدای خوشایند آبشار گوش بسپارید. البته در کنار این ها می توانید در اطراف آبشار اول پیاده روی کنید و یا شکوه آن را از بالا به تماشا بایستید. 

 بازدید از نخستین آبشار دودن

گردش درون پارک را که ادامه بدهید، به نخستین آبشار می رسید و در پایین و پشت آن غاری جذاب خواهید دید. دلیل تشکیل این غار و بستر رودخانه ای در پایین آبشار،وجود درصد بالایی از املاح خام و موادی چون سنگ توف در روخانه دودن است.

 غارنوردی

حالا که وارد دره شده اید، بازدید و گردش درون غار را نباید از دست بدهید. درست در پشت آبشارهای دودن، غاری به چشم می خورد که با نام غار آرزوها یا غار دلیک ماگارسی (Dilek Magarasi) شناخته می شود. اگر وارد این مسیر دالان شکل شوید، یک غارنوردی ۴۰ متری در پیش دارید. همان طور که گفته شد، درون آب رودخانه و آبشارهای دودن درصد بالایی از مواد تشکیل دهنده آتشفشانی چون سنگ توف وجود دارد. در گذر زمان و در نتیجه رسوب و ته نشینی این املاح،استالاکتیت ها و استالاگمیت هایی زیبا در این غار به وجود آمده است. 

 گردش در میان دو آبشار 

همان طور که گفتیم میان دو آبشار بالایی و پایینی دودن حدود ۸ کیلومتر فاصله است. می توانید در حرکتی جذاب و ماجراجویانه میان آبشارهای دودن به گردش بپردازید. از میان جنگل عبور کنید، غارنوردی کرده و به تماشای حیوانات بپردازید. پس از آن که وارد پارک شدید، کافیست تا پلکان درون پارک را ادامه دهید و به کمک آن وارد دره شوید. با گردش درون دره چشمه های آب شفافی به چشم می خورند که آن ها نیز به رودخانه می پیوندند. 

نمایی-زیبا-از-دودن

 بازدید از دومین آبشار

دومین آبشارهای دودن که با گذر از مسیری صخره ای، خود را به دریای مدیترانه می رساند. در میان محلی ها با نام کالپوزکالدیران (Karpuzkaldıran) شناخته می شود. امروزه در اطراف این آبشار پارکی ساخته اند که البته نام دودن را یدک می کشد. برای بازدید از آبشار دوم کافیست خود را به پارک دودن برسانید. 

 قایق سواری

یکی از دیگر راه های بازدید دومین آبشار دودن، در آبشارهای دودن استفاده از قایق و درون دریای مدیترانه است. به این ترتیب کافیست به اسکله آنتالیا بروید، قایقی اجاره کنید و تا نزدیک آبشار پیش بروید. البته باید بدانید اجاره قایق اصلا ارزان نیست و این قایق سواری هزینه بالایی برای شما خواهد داشت.

 رفتینگ و قایق سواری در رودخانه دودن

باید بدانید درست در میان دو آبشار و در رودخانه دودن، امکان چند تفریح جذاب و آبی برای شما مهیاست. از آن جمله می توان به رفتینگ، قایق سواری، شیرجه در آب و البته زیپلاین اشاره کرد. برای شرکت در آبشارهای دودن لازم است تورهای آن ها را خریداری کنید. 

بسیار ممنون که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید و امیدواریم توانسته باشیم اطلاعات خوبی را در اختیارتان قرار داده باشیم همچنین اگر به دنبال دیگر دیدنی های آنتالیا هستید می توانید مقاله کلیسای سنت نیکلاس را نیز مطالعه فرمایید.

آبشارهای دودن

تلگرام-شرکت