مسجد تکلی مهمت پاشا

به این مقاله امتیاز دهید

مسجد تکلی مهمت پاشا که با نام مسجد تکلی محمد پاشا نیز شناخته می‌شود.

یکی از مهم ترین و اصلی ترین مسجد های دوره پادشاهی عثمانی ها مسجد تکلی مهمت پاشا است که در قرن ۱۸ میلادی در منطقه کالیچی ساخته شده است و همچنین مسجد تکلی مهمت پاشا جزء مراکز فرهنگی و مذهبی بسیار مهم آنتالیا به شمار می رود که گردشگران بسیار فراوانی را به سمت خود می کشاند. مسجد تکلی مهمت پاشا برای آخرین بار توسط فردی به نام تکلی مهمت پاشا مورد بازسازی و مرمت قرار گرفت به همین دلیل نام خود را بر روی این مسجد خیره کننده قرار داد ، مسجد مهمت به دلیل برخورداری از نمای بیرونی فوق العاده زیبا و تزئینات داخلی بی نظیر از محبوبیت بسیاری در میان مردم برخوردار است و همین امر بر ارزش و اغتبار این مسجد افزوده است در واقع می توان گفت این مسجد به عنوان اثر تاریخی به جامانده از قرن ۱۸ میلادی از نظر دینی ، فرهنگی و باستانی در نزد مردم از ارزش بالایی برخوردار است. گردشگران می توانند بعد از بازدید از برج ساعت از این مسجد زیبا نیز دیدن کنند چرا که مسجد مهمت در بالای چشمه ای طبیعی در پشت برج ساعت آنتالیا بنا شده است و نکته جالب توجه در این مسجد تماشایی تک منار بلند با ۶ گنبد می باشد که می تواند تصورات جدیدی از یک مسجد را در ذهن خود به وجود آورد و در ضمن مسجد تکلی مهمت پاشا از ۴ ستون با سنگ های بریده شده تشکیل شده که  توانسته به دو چندان شدن زیبایی ظاهری و نمای بیرونی این مسجد کمک کند. 

نمایی-از-مسجد-تکلی-مهمت-پاشا

موقعیت مسجد تکلی مهمت پاشا

معماری مسجد تکلی مهمت پاشا آنتالیا

آنتالیا از نظر معماری شهری بسیار غنی است که اغلب آثار تاریخی این شهر تحت تاثیر سبک معماری عثمانی و دوره سلجوقی بوده است ، مسجد تکلی مهمت پاشا با سبک معماری عثمانی دارای یک گنبد اصلی می باشد که این گنبد با سه گنبد کوچکتر دیگر در جهت های غرب ، شرق و جنوب احاطه شده است البته لازم به ذکر است در سمت شمالی این مسجد سه گنبد دیگر نیز وجود دارد که به سبب همین گنبدهای متعدد بزرگ و کوچک،مناره ی بسیار بلند ، قدمت تاریخی ، کاشی کاری ها و تزئینات فوق العاده بی نظیر و معماری ترکی عثمانی یکی از معروف و مشهور ترین مساجد شهر جذاب و سرسبز آنتالیا است. یکی از نکات جالب مسجد تکلی مهمت پاشا از سایر مساجد آنتالیا کاشی کاری های منقوش شده به آیات قرانی می باشد که در فضاهای داخلی و نمای بیرونی قسمت شمالی مسجد به کار گرفته شده است همچنین علاوه بر این کاشی کاری ها در قسمت درهای ورودی و لبه پنجره ها از سنگ های خاص و کمیابی استفاده شده است که نمایان گر سبک معماری بی نظیر ترکی می باشد در واقع این مسجد از لحاظ کاشی کاری و سبک معماری به عنوان یک اثر و شاهکار هنری محسوب می شود.

نمای-داخلی-مسجد-تکلی-مهمت-پاشا

تاریخچه مسجد تکلی پاشا

یکی از مهمترین ابهاماتی که در مورد مسجد تکلی مهمت پاشا وجود دارد، مشخص نبودن تاریخ دقیق ساخت این مسجد می باشد که با این حال بسیاری از افراد بر این باور هستند که مسجد تکلی مهمت پاشا در بین سال های ۱۵۹۳ تا ۱۶۰۷ ساخته شده است. این مسجد یکی دیگر از آثار باشکوه دوران حکومت عثمانی ها می باشد که مردم این شهر نیز در طول سالیان دراز با دل و جان از آن مراقبت کرده اند. البته ناگفته نماند که این مسجد در طول سالیان دراز مورد تخریب های بسیار زیادی واقع شده است که با همت مردم بازسازی های لازم بر روی آن صورت گرفته است. سالانه صدها مراسم مذهبی متفاوت در صحن این مسجد در حال برگزاری است و روزی می توان صدای ۵ مرتبه اذان را از این مسجد شنید.

بسیار ممنون که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید و امیدواریم مطالب فوق بتواند به شما در تور استانبول کمک شایانی برای گردش در این شهر بکند.

مسجد تکلی مهمت پاشا

تلگرام-شرکت